Při psaní koncovek -ovi/-ovy si musíme nejdříve uvědomit, co dané slovo znamená. Podle toho se pak řídímě určitými pravidly. Rozlišujeme dva případy:
3. a 6. pád podstatného jména v jednotném čísle
Jedná se o podstatná jména mužského životného rodu ve třetím nebo šestém pádě čísla jednotného. Pokud na tento tvar narazíme, píšeme automaticky koncovku -ovi.
Jirkovi se ta situace příliš nezamlouvala, ale nemohl s tím nic dělat.
Komu/čemu se ta situace nezamlouvala? Jasně jde o 3. pád.
Donesla bys dědečkovi oběd?
Donesla bys komu/čemu oběd? Opět se jedná o 3. pád.
Dana dala Michalovi za odměnu pusu.
Komu/čemu dala Dana pusu? Opět 3. pád.
Neslyšel jsi něco o Karlovi? Ne, dlouho jsem ho neviděl.
Neslyšel jsi o kom/čem? Jde o 6. pád
Přivlastňovací přídavná jména
1. pád množného čísla
Tento případ je už složitější. Týká se přivlastňovacích přídavných jmen podle vzoru otcův a to v 1. pádu čísla množného. Koncovku těchto slov totiž určuje rod přivlastňovaných osob nebo věcí. Koncovky -ovi a -ovy se samozřejmě týkají případů, kdy přivlastňujeme slovo v množném čísle. Pro jednotné číslo jsou jiné koncovky!
Rod ženský
Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy.
dědečkovy knihy
fyzikovy laboratorní myši
Michalovy sestry
zahradníkovy květiny
Rod mužský neživotný
Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského něživotného, píšeme koncovku -ovy.
kuchařovy dorty
Petrovy počítače
vodníkovy hrnečky
továrníkovy domy
Rod mužský životný
Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.
indiánovi koně
Milanovi bratři
bratrovi psi
královi poddaní
Dejte si pozor na podstatná jména životná, která na první pohled vypadají jako neživotná. Např. sněhuláci, kostlivci apod.
4. pád množného čísla
Ve 4. pádu množného čísla platí trošku jiná pravidla než u pádu prvního. Největší problémy by mohl dělat rod mužský životný, ve kterém píšeme v tomto případě tvrdou koncovku -ovy (s podobným principem se setkáváme například při skloňování podstatných jmen rodu mužské životného v množném čísle - 1. pád - páni, 4. pád - pány). V ostatních rodech pak zůstavají tvary shodné s prvním pádem:
ženský rod - Mohu si prohlédnout dědečkovy knihy?
rod mužský neživotný - Už jsi ochutnala Michalovy dorty? Jsou úžasné.
rod mužský životný - Viděli jsme indiánovy koně běžet stepí.
2. pád jednotného čísla
S koncovkou -ovy se setkáváme pouze u rodu ženského. Například:
Musíme jet na dovolenou bez Honzovy přítelkyně, zlomila si včera nohu.
Závěr
Vždy když uvidíte slovo, které končí na ovi/ovy, musíte si uvědomit, co dané slovo znamená a v jakém pádu se nachází. Pokud slovem něco přivlastňujeme (je přivlastňovacím přídavným jménem), volíme koncovky v 1. pádu množného čísla v podstatě stejně jako u shody podmětu s přísudkem, v 4. pádu množného čísla máme pro všechny tři případy shodnou koncovku -ovy.
Pokud se jedná ale o tvar podstatného jména ve 3. nebo 6. pádu jednotného čísla, píšeme vždy koncovku -ovi. V tomto případě vůbec nezáleží na tom, jaké slovo za podstatným jménem stojí.
A ještě jedna rada na závěr. Pokud určujeme koncovku u přivlastňovacích přídavných jmen, můžeme si pomoci také ukazovacím zájmenem - ty dědečkovy knihy, ty kuchařovy dorty a ti indiánovi koně, viděl jsem ty otcovy psy apod.